Nå blir det ny klatrevegg !

Postet av Aurskog-Finstadbru Sportsklubb den 13. Apr 2023

Helge og Thea mottar gavebeviset under en seremoni  13.april

 

Klatregruppa vår søkte Sparebankstiftelsen 1.desember, om penger til ombygging av klatreveggen i idrettshallen. Gleden var stor da Helge ble oppringt før påske med beskjeden "Deres søknad er innvilget i sin helhet!"

AFSK klatring er innvilget tilskudd til ombygging av klatreveggen (klikke på lenken), som i korte trekk omfatter nye grep og ruter, som vil gi god utfordring til både nybegynnere og godt drevne klatrere. Det er sannsynlig at vi vil nye utspring og overheng - to kjente begrep innenfor klatresporten. Søknaden ble skrevet med gode innspill fra Stiftelsen Norges Boltefond, som har lang erfaring med klatresporten og både innendørs og utendørs klatreanlegg. 

Thea og Helge informerer at de straks vil gå i gang med planleggingen av ombyggingsarbeidet, og ser for seg at byggeperiode i størst grad vil pågå på forsommeren. "Veggen skal i alle fall være klar til oppstart av klatreaktiviteten i august / september", forsikrer de.   

Klatregruppa vår teller i dag tre personer, leder Helge Oterholt, nestleder Thea Killi, og med seg har de Petter Grøndalen Egeberg i organiseringen av aktiviteten. Den nye veggen med dens utfordringer blir kjærkommen, og hensikten er helt klart økt aktivitet. Gruppa ser for seg et økt tilbud i form av flere klatrekvelder i uken, så vel som tilbud til flere aldersgrupper. I dag er det i størst grad barn og unge i aldersgruppen 6-12 år som driver klatring. "Med den nye veggen kan vi helt klart skape et attraktivt tilbud til ungdom og unge voksne. Dette blir spennende!" sier Thea og Helge. 

Stor gratulasjon til klatregruppa - og jeg er helt enig - dette blir spennende og et skikkelig løft for klatregruppa. 

Det er ennå noen onsdagskvelder med klatring igjen før sommeren, møt gjerne opp i Aurskoghallen, onsdager fra 18.30. Følg klatregruppa på facebook: 

 https://www.facebook.com/groups/1483819408569776 


Til slutt vil vi rette en stor takk til Sparebankstiftelsen som gir oss penger til prosjektet ! 


Det var flere gavemottakere fra kommunen på seremoni hos Sparebankstiftelsen 13.april. På bildet nedenfor ser både Høland IUL og Aurskog Høland kommune representert. 

Her kan du se alle mottakere av tilskudd i "gamle" Akershus fylke denne runden (klikk på lenke)  

Bli kjent med AFSKs nye leder Joar Akselsen

Postet av Aurskog-Finstadbru Sportsklubb den 17. Mar 2023

Joar Akselsen (foto: Andreas Dalene, Lillestrøm kommune).


På årsmøtet 14.mars ble Joar Akselsen valgt inn som klubbens nye leder for inneværende år. Joar er kjent for mange av oss som kaptein på a-laget de siste sesongene, og ledet gutta i opprykkssesongen 2021. Nå kan dere bli enda bedre kjent med Joar som skal lede oss det neste året, og kanskje lengre. 
Fortell klubbens medlemmer litt om deg selv utover kapteinsrollen på a-laget: 
 

- Jeg er gift med May Liss, har 3 barn i alderen 5, 10 og snart 14. Alle barna er aktive i AFSK og holder på med allidrett, håndball og fotball. Selv har jeg vært aktiv i AFSK som fotballspiller over flere perioder, samt vært fotballtrener for egne barn.

Etter å ha jobbet de siste drøye 12 årene i Skedsmo og Lillestrøm kommuner, startet jeg fra nyåret i ny jobb i Oslobygg KF. Kontoret er på Helsfyr, så det blir litt ekstra pendlevei. Men nå som jeg har blitt ny leder i AFSK vet jeg hva jeg skal bruke den tiden til.

Utenom å følge opp barn i diverse fritidsaktiviteter er jeg veldig glad i å trene selv. Etter å ha lagt opp som fotballspiller, har jeg løpt og gått på ski, samt benyttet treningsrommet i hallen til både sykling og roing. 

Fortell oss litt om din idrettskarriere – og hva har idretten betydd for deg? 

- Jeg startet med fotball da jeg var 5 år. Siden da har jeg vært aktiv fotballspiller i Blaker, AFSK og en sesong hos naborivalen.

Jeg gikk også aktivt på ski fra jeg var 10 – 16, og fikk med meg hovedlandsrennet i de to siste årene før jeg ble junior.

I tillegg var jeg en kort periode konkurransedanser i selskapsdans, og vi vant alle konkurranser vi stilte opp i. Det ble med den ene konkurransen før vi gav oss.

Jeg har alltid likt å være i aktivitet og idretten har vært viktig i mange år. Men det har vært minst like viktig med det sosiale rundt idretten. Jeg har ikke tall på hvor mange timer det har blitt i garderober før og etter treninger samt sosiale samlinger i forbindelse med sesongoppkjøringer, kamper og sesongavslutninger. Det er helt klart det som har gjort at jeg ikke har klart å legge opp før nå.

Hva motiverer deg for ledervervet i AFSK ? 

- Motivasjonen min til å takke ja til nominasjonen, var det å få en mulighet til å kunne bidra til å tilrettelegge for alle de flinke folka jeg ser daglig gjøre en utrolig jobb for ungene i bygda.

Jeg har selv 3 barn og ser den jobben som gjøres og den tiden som legges ned for at de skal ha et godt tilbud. Jeg ser også den gleden og mestringen mine og andres barn opplever når de er med på ulike aktiviteter i regi av AFSK.

Hva betyr idretten og AFSK for bygda? 

- Jeg mener Idretten og AFSK har stor betydning for bygda. Når man er innom anlegget, ser man hvor mye det som foregår hver dag. Her er det mye ulik organisert idrett, i tillegg til all den uorganiserte aktiviteten som er her gjennom blant annet skaterampen, sandvolleyballbane, isflate og kafé. 

 Hva tenker du umiddelbart er viktigst for AFSK de kommende 5 årene ? 

- Jeg tror det er viktig for AFSK å bygge videre på den gode jobben som allerede gjøres med å gi barn og unge et godt og allsidig tilbud. Viktig vil det også være å få erstattet arealene på tundraen slik at vi kan opprettholde den aktiviteten vi ser i dag. 

Hvordan tror du bygda og klubben ser ut om nettopp 5 år? 

- For bygda sin del ser vi en fortetning av sentrum, jeg tror og håper at det vil komme AFSK til gode med mer aktivitet og et enda mer allsidig tilbud. Ellers håper jeg vi har funnet gode løsninger på de lokalene det er behov for i dag.

Helt personlig, er det noen idretter eller aktivitetstilbud du gjerne skulle AFSK kunne tilby som klubben ikke har i dag? 

- Jeg er opptatt av å beholde flest mulig i klubben lengst mulig. De tradisjonelle idrettene passer ikke for alle, det ser vi blant annet på en stadig økning av abonnenter til treningsrommet. Om jeg skulle ønske meg flere aktiviteter, må det være noe som gir et alternativ til de som ikke ønsker å være med på den aktiviteten klubben i dag tilbyr, men som allikevel trenger et tilbud

Hva gjør du helst når du vil koble vekk fra den ellers så hektiske hverdagen? 

- Når May Liss merker at jeg trenger å koble av, sender hun meg ut på tur med hengekøye og svartkjelen i prestegårdsskogen og områdene rundt. De turene gjør meg godt.

 

Vi ønsker Joar velkommen og lykke til som leder i AFSK ! 


daglig lederBli kjent med AFSKs nye leder Joar Akselsen

Postet av Aurskog-Finstadbru Sportsklubb den 16. Mar 2023

Joar Akselsen (foto: Anders Dalene, Lillestrøm kommune)


På årsmøtet 14.mars ble Joar Akselsen valgt inn som klubbens nye leder for inneværende år. Joar er kjent for mange av oss som kaptein på a-laget de siste sesongene, og ledet gutta i opprykkssesongen 2021. Nå kan dere bli enda bedre kjent med Joar som skal lede oss det neste året, og kanskje lengre. 
Fortell klubbens medlemmer litt om deg selv utover kapteinsrollen på a-laget: 

- Jeg er gift med May Liss, har 3 barn i alderen 5, 10 og snart 14. Alle barna er aktive i AFSK og holder på med allidrett, håndball og fotball. Selv har jeg vært aktiv i AFSK som fotballspiller over flere perioder, samt vært fotballtrener for egne barn.

Etter å ha jobbet de siste drøye 12 årene i Skedsmo og Lillestrøm kommuner, startet jeg fra nyåret i ny jobb i Oslobygg KF. Kontoret er på Helsfyr, så det blir litt ekstra pendlevei. Men nå som jeg har blitt ny leder i AFSK vet jeg hva jeg skal bruke den tiden til.

Utenom å følge opp barn i diverse fritidsaktiviteter er jeg veldig glad i å trene selv. Etter å ha lagt opp som fotballspiller, har jeg løpt og gått på ski, samt benyttet treningsrommet i hallen til både sykling og roing. 

Fortell oss litt om din idrettskarriere – og hva har idretten betydd for deg? 

- Jeg startet med fotball da jeg var 5 år. Siden da har jeg vært aktiv fotballspiller i Blaker, AFSK og en sesong hos naborivalen.

Jeg gikk også aktivt på ski fra jeg var 10 – 16, og fikk med meg hovedlandsrennet i de to siste årene før jeg ble junior.

I tillegg var jeg en kort periode konkurransedanser i selskapsdans, og vi vant alle konkurranser vi stilte opp i. Det ble med den ene konkurransen før vi gav oss.

Jeg har alltid likt å være i aktivitet og idretten har vært viktig i mange år. Men det har vært minst like viktig med det sosiale rundt idretten. Jeg har ikke tall på hvor mange timer det har blitt i garderober før og etter treninger samt sosiale samlinger i forbindelse med sesongoppkjøringer, kamper og sesongavslutninger. Det er helt klart det som har gjort at jeg ikke har klart å legge opp før nå.

Hva motiverer deg for ledervervet i AFSK ? 

- Motivasjonen min til å takke ja til nominasjonen, var det å få en mulighet til å kunne bidra til å tilrettelegge for alle de flinke folka jeg ser daglig gjøre en utrolig jobb for ungene i bygda.

Jeg har selv 3 barn og ser den jobben som gjøres og den tiden som legges ned for at de skal ha et godt tilbud. Jeg ser også den gleden og mestringen mine og andres barn opplever når de er med på ulike aktiviteter i regi av AFSK.

Hva betyr idretten og AFSK for bygda? 

- Jeg mener Idretten og AFSK har stor betydning for bygda. Når man er innom anlegget, ser man hvor mye det som foregår hver dag. Her er det mye ulik organisert idrett, i tillegg til all den uorganiserte aktiviteten som er her gjennom blant annet skaterampen, sandvolleyballbane, isflate og kafé. 

 Hva tenker du umiddelbart er viktigst for AFSK de kommende 5 årene ? 

- Jeg tror det er viktig for AFSK å bygge videre på den gode jobben som allerede gjøres med å gi barn og unge et godt og allsidig tilbud. Viktig vil det også være å få erstattet arealene på tundraen slik at vi kan opprettholde den aktiviteten vi ser i dag. 

Hvordan tror du bygda og klubben ser ut om nettopp 5 år? 

- For bygda sin del ser vi en fortetning av sentrum, jeg tror og håper at det vil komme AFSK til gode med mer aktivitet og et enda mer allsidig tilbud. Ellers håper jeg vi har funnet gode løsninger på de lokalene det er behov for i dag.

Helt personlig, er det noen idretter eller aktivitetstilbud du gjerne skulle AFSK kunne tilby som klubben ikke har i dag? 

- Jeg er opptatt av å beholde flest mulig i klubben lengst mulig. De tradisjonelle idrettene passer ikke for alle, det ser vi blant annet på en stadig økning av abonnenter til treningsrommet. Om jeg skulle ønske meg flere aktiviteter, må det være noe som gir et alternativ til de som ikke ønsker å være med på den aktiviteten klubben i dag tilbyr, men som allikevel trenger et tilbud

Hva gjør du helst når du vil koble vekk fra den ellers så hektiske hverdagen? 

- Når May Liss merker at jeg trenger å koble av, sender hun meg ut på tur med hengekøye og svartkjelen i prestegårdsskogen og områdene rundt. De turene gjør meg godt.

 

Vi ønsker Joar velkommen og lykke til som leder i AFSK ! 


Daglig leder

 

 Morten Rognan er vinner av Aurskog Sparebanks idrettspris for sin innsats i 2022

Postet av Aurskog-Finstadbru Sportsklubb den 16. Mar 2023

Avtroppende klubbleder Vegard Tønsberg og Eva Nilsson fra Aurskog Sparebank kan stolt overrekke Idrettsprisen for 2022 til leder av AFSK håndball - Morten Rognan. 

Juryen har bestått av hovedstyret i Aurskog Finstadbru Sportsklubb, og her kan du lese begrunnelsen i sin helhet. 

Aurskog Sparebanks Idrettspris 2023

Han er svært initiativrik med stor gjennomføringsevne. Jobber strategisk, men er også høyst praktisk og tilstede. Han er å se i hallen både sent og tidlig enten det gjelder som trener, styreverv, valgkomitearbeid, gjennomføring av kamper eller andre arrangementer. Av innsats som utmerker seg for 2022 kan blant annet nevnes utarbeidelse av ny rekrutteringsplan, åpen beach-håndball 4 søndager i sommerferien, forhandling av avtale om opptak som partnerklubb i Romerike Ravens, refleksvester til alle håndballspillere, ny løsning for årets klubbavis og juleverksted for håndballspillere i desember.

Han har skapt ny giv i håndballen i AFSK med større rekruttering enn på mange år. Han har en lun væremåte og lederegenskaper som begeistrer. Rett og slett gjør det lett å bli med.

Årets «Aurskog Sparebanks Idrettspris» tildeles Morten Rognan.


Store gratulasjoner til Morten, vel fortjent. 

 Daglig leder